Великогабаритні та великовагові транспортні засоби
Габаритно-вагові норми вантажних перевезень
На сьогодні нормативними документами передбачено перевезення вантажів із загальною масою (разом з масою транспортного засобу) – не більше 40 тонн. Зазначена норма не відрізняється від Європейських норм.
Додатково: для контейнеровозів – 44 тонни, для транспортних засобів, за встановленими Укравтодором та відповідними підрозділами МВС маршрутами – до 46 тонн.
Крім того, вагові параметри контролюються і по навантаженню на вісі – для навантаження на одиночну вісь – 11 тонн, на здвоєну – 16 тонн, на строєну – 22 тонни.Відповідно до даних, наданих фахівцями ДерждорНДІ, близько 74% автомобільних доріг були збудовані під розрахункові навантаження на вісь – 6 тонн та загальною вагою не більше – 24 т.
Щорічні збитки, які завдаються дорожньому господарству внаслідок руйнування доріг, спричинених рухом великовагових транспортних засобів, складають більш ніж 2 млрд. гривень. За дослідженнями Світового банку, щорічні втрати ВВП країни внаслідок незадовільного стану автомобільних доріг складають 3-4% ВВП. Понад 90% автомобільних доріг в Україні потребують виконання ремонтно-будівельних робіт.
Габаритно-ваговий контроль
Отже, з метою збереження автомобільних доріг загального користування, центральним органом виконавчої влади (Укртрансбезпекою), на яку покладено завдання, зокрема, щодо здійснення габаритно-вагового контролю за транспортними засобами габаритно-вагові параметри, яких перевищують нормативні, розпочато заходи щодо запобігання та недопущення руйнування автомобільних доріг загального користування.
Здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів регулюється:
- Законом України «Про автомобільний транспорт»;
- Законом України «Про дорожній рух»;
- Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів від 10 жовтня 2001 року (зі змінами);
- Постановою Кабінету Міністрів від 27 червня 2007 року № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування»;
- Кабінет Міністрів України постанова від 9 лютого 2022 року №105.
На цей час територіальними органами Укртрансбезпеки спільно зі службами автомобільних доріг в областях та відповідними підрозділами Національної поліції України в областях розпочато здійснення заходів з габаритно-вагового контролю за допомогою пересувних габаритно-вагових комплексів (далі – ГВК).
За результатами роботи вже перевірено 4556 транспортних засобів, з них у 319 виявлено порушення вагових параметрів.
Нараховано плати за проїзд на 150 тис. євро, сплачено – близько 740 тис. гривень.
Накладено штрафних санкцій на суму близько 148 тис. гривень.
Плата за проїзд
Плата за проїзд нараховується у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 9 лютого 2022 року №105.
Файли для завантажування